בשנים האחרונות הפכו ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים לשכיחים ביותר בעולם המערבי. ניתוחי הלייזר הנעשים באמצעות חיתוך הקרנית או ליטושה כוללים שיטות שונות ומגוונות כגון: P.R.K, P.T.K, LESIK ועוד.

 

הביקוש האדיר לביצוע ניתוח זה בשילוב עם העובדה כי בישראל לא נדרש כל רישיון כדי לפתוח מכון, להעסיק רופא ולרכוש מכשיר לייזר הביאו להקמתם של מכונים רבים המבטיחים ניתוח קוסמטי קל ללא סיבוכים. למרבה הצער, בחינה קפדנית של התחום מלמדת כי הניתוח הפשוט כביכול לא מתאים לכל אחד שמעוניין להיפטר ממשקפיו, ובמקרה הקיצוני עלול אף להסתיים בעיוורון.

 

בשל היעדר פיקוח על השוק הפרוץ, מאות מטופלים נופלים קורבן מדי שנה לפיתויים השיווקיים של המכונים השונים. מס' התובעים המגישים תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוחים אלה ושאף זוכים לקבל פיצוי הולם על הנזק שנגרם להם רק הולך וגדל.

 

כך, למשל, פסק בית המשפט לתביעות קטנות פיצויים בסך 17,800 ₪ לתובעת שעברה ניתוח לייזר להסרת משקפיים בקובעו כי הנזק שנגרם לה הוא הפגיעה באוטונומיה שלה להחליט ולפעול על פי בחירותיה. במקרה אחר, הושגה פשרה בין הצדדים שחייבה את הנתבעים לשלם 300,000 ₪ לתובעת בשל עיוורון בעין שנותחה. פיצוי של 500,000 ₪ נפסק לחולה פוליו שהתעוור בעינו על הכאב וסבל שעבר ועוד צפוי לעבור. מטופל שאיבד את ראייתו בעין השמאלית עקב דימום חודשיים וחצי אחרי הניתוח שבוצע בו זכה לקבל סכום של 450,000 ₪.

 

חשוב לציין שמכיוון שמדובר בניתוח אלקטיבי, דהיינו, כזה אשר אינו חיוני מהבחינה הרפואית, קבעה הפסיקה רף גילוי גבוה במיוחד המחייב את הרופא להביא לידיעתו של המטופל את כלל הסיכונים הכרוכים בטיפול הרפואי ובאלטרנטיבות לו, אף אם הסיכונים הינם נדירים. ברם, רופאים רבים מתעלמים מכך ולא מזהירים את המטופלים, למשל, מפני הפגיעה הפוטנציאלית ברשתית או מפני הסכנה בשימוש לא מיומן במכשיר הלייזר. יתרה מכך, הם גם לעיתים מאפשרים למטופלים שאינם מתאימים בריאותית לעבור ניתוח זה.

 

לא כל ניתוח לייזר שכשל מהווה אוטומטית רשלנות רפואית. למעשה, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית אפשרית במקרים הבאים:

 

ביצוע ניתוח במטופל שלא היה כשיר לכך.

היעדר הסכמה מדעת לביצוע הניתוח - כאשר לא נמסר למטופל מידע מפורט דיו אודות הניתוח, יש בכך משום פגיעה באוטונומיה שלו להחליט האם להסכים לטיפול המוצע או לא. יודגש שחתימה על טופס הסכמה לטיפול אינה ראייה חותכת למתן הסכמתו מדעת של המטופל.

התרשלות רפואית במהלך הניתוח - פעולה רפואית בלתי סבירה שחרגה מהמקובל וגרמה לנזק כזה או אחר.

 

אם כן, על מנת להקדים תרופה למכה, מומלץ בחום לבדוק היטב את ניסיונו בתחום של הרופא המנתח ואף רצוי מאוד להתייעץ עם מומחים נוספים ולקבל את חוות דעתם. לאחר שוידאנו שכל המידע הרלוונטי נמסר לנו והבנו אותו כראוי, יש לשקול בכובד ראש את כלל הסיכויים מול כלל הסיכונים בניתוח המיוחל בטרם נגבש החלטה האם כדאי לעבור אותו או לא.

 

בהמרכז לתביעות רשלנות רפואית הושגו פיצויים בפשרות בסכומים של 60,000 ש ח עד 800,000 ש ח בתביעות בהן הוכחה רשלנות רפואית בניתוחי לייזר שגרמו לנשק משמעותי.

 

אם עשיתם ניתוח להסרת משקפיים ונפגעתם תהססו לפנות להמרכז לתביעות רשלנות רפואית לקבלת ייעוץ ולהערכת סיכויי הגשת תביעה