חוות דעת משפטית

מהי חוות דעת משפטית?

בית־המשפט מקבל את מכלול הנתונים מעורכי־הדין במהלך הדיונים המשפטים כדי להכריע בקונפליקט שנתגלע בין שני צדדים או יותר. כדי להיות מסוגל לקבל החלטה בנושאים מורכבים שבהם השופט אינו מתמחה נהוג להוסיף חוות דעת משפטית. מסמך זה מכוון להמחיש את הראיות החשובות ביותר מבחינת מכלול הראיות המוצג לבית־המשפט, כדי לתמוך בטענת התביעה או ההגנה. המסמך יכול להיכתב על־ידי כל מומחה בתחומו, ובלבד שיוכח כי הוא בקיא בנושאים העומדים לדיון.

מתי נדרשת חוות דעת משפטית?

ישנן סיטואציות רבות שבהן תידרש חוות דעת משפטית. למשל, אדם שטוען שחברה הונתה אותו בתחום הטכנולוגי, יציג חוות דעת משפטית טכנולוגית. אדם שטוען כי הוא נפגע באופן פיזי, יגיש חוות דעת משפטית רפואית. קיימות גם חוות דעת הנכתבות עוד לפני נקיטה בהליכים משפטיים כלשהם, כדי לנסות ולנבא את סיכוי ההצלחה במשפט. חוות דעת זו נכתבת על־ידי עורך־דין בכיר או משפטן בעל ניסיון, שיכול לנתח את המקרה המוצג לפניו, ולהמליץ ללקוח אם משתלם לו לתבוע או לא. חוות דעת משפטיות בתחומי התמחות נוספים נכתבים על ידי אוטוריטות בתחומם. רצוי להעסיק חברה שתמצא את האדם הנכון עבורכם.

יש הבוחרים לקבל חוות דעת משפטית, כדי לבחון פעולה כלשהי העלולה להוביל לניגודי אינטרסים או תביעות נגד. למשל, חברות המעוניינות להתאחד, ועשויות להיות מוגדרות כמונופול, יפנו לקבלת חוות דעת משפטית על־ידי אדם המומחה לרגולציה במדינה שבה החברות התאגדו. המסמך שיתקבל יוכל להעניק מושג ראשוני בדבר כדאיות המהלך, והסיכונים בעצירה של המהלך מבחינה רגולטורית.

מהן הדרישות ממומחה, על מנת שחוות דעתו תשיג את האפקט המקסימלי?

כדי שחוות דעתו של מומחה תוכל להשיג את האפקט המרבי ישנן מספר דרישות ממומחה זה. עליו להיות בעל השכלה מתאימה, וניסיון מעשי בתחום שבו חוות הדעת עוסקת. בנוסף, הוא צריך להיות בעל ניסיון בכתיבה של חוות דעת דומות לבתי משפט.

לא כל אדם המתמחה בפעילות עסקית או כלכלית יכול לכתוב חוות דעת שתתקבל על־ידי בית־המשפט. למשל, רואה חשבון המעוניין לכתוב חוות דעת משפטית־כלכלית, צריך להיות בעל תארים בשני התחומים וניסיון מעשי. לצד שני אלה, רצוי לבחור באדם העוסק בתחום במשך שנים רבות, וצבר מוניטין בסיוע לארגונים וחברות גדולות בתחום הנדון. אם מדובר בחוות דעת משפטית בתחום הרפואי המיועדת לקבלת פיצויים לפי חוק הנזיקין, בית־המשפט עשוי להגדיר איזו התמחות רפואית תתאים להגשת חוות הדעת המתאימה.

סוגי חוות דעת לבית המשפט

קיים מגוון רחב של סוגי חוות דעת לבתי־המשפט, וחשוב לדעת בדיוק איזו חוות דעת משפטית לפני שאתם נגשים לאדם המתאים. בין התחומים שבהם אפשר לכתוב חוות דעת לבית־המשפט ניתן למנות:

 • חוות דעת משפטית
  זוהי חוות דעת משפטית כללית הנכתבת על־ידי עורך־דין מומחה בתחום הנדון, תחומים אלה יכולים להיות עסקיים, פרטיים, משפחתיים, תחום הנזיקין, מקרקעין ותחומים משפטיים רבים נוספים.
 • חוות דעת  טכנולוגית
  זוהי חוות דעת הנכתבת על־ידי אדם המתמחה בסוג המוצר או השירות עליו נסוב המשפט, אם מדובר בזכויות יוצרים בתחום הטכנולוגי רצוי להיעזר באדם הבקיא גם בתחום הקניין הרוחני.
 • חוות דעת משפטי רפואית  
  מדובר בחוות דעת המשמשת להבהרה של מצב רפואי קיים לצד צפי לסיכוי השיקום העתידי, יכולת ההשתכרות בעבודה וצורך בסיוע של אדם אחר למשך זמן קצוב או לצמיתות. את חוות הדעת הזו חשוב לקבל מרופא המתמחה באזור הגופני או המחלה של התובע.
 • חוות דעת נגדית
  זוהי אחת מחוות הדעת החשובות ביותר, והיא יכולה להיות מכל אחד מהסוגים שהוצגו לעיל. אם הצד שנגדכם במשפט הגיש חוות דעת מקצועית ממומחה בתחומו, עליכם להגיש חוות דעת נגדית מאדם בעל מוניטין וידע באותו התחום. כך, תוכלו לשכנע את בית־המשפט בצדקת טענותיכם. נוכל לסייע לכם למצוא את איש המקצוע המתאים ביותר להגשה של חוות דעת משפטית נגדית בכל נושא.

צרו קשר לחוות דעת משפטית

בחברת חוות דעת אנו מתמחים בהתאמת איש המקצוע הנכון לחוות הדעת אשר להן אתם זקוקים. אם מדובר בחוות דעת רפואית, נוכל למצוא את הרופא המומחה בתחום שלכם, שיעניק את הסקירה המתאימה על המצב הרפואי של המטופל לבית־המשפט. אנו מודעים לחשיבות הרבה של התאמת האדם הנכון לניצחון שלכם בתיק. פנו אלינו עוד היום לקבלת יעוץ מקצועי, ותזכו לשירות אישי, דיסקרטי ואמין.

חוות דעת
צור קשר
מאמרים ומידע מקצועי
Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or