חוות דעת רפואית

בתי־המשפט בישראל נעזרים במומחים בתחומים רבים כדי להבהיר לעומק, ולהוכיח טענות המושמעות על־ידי התביעה וההגנה. אחת מהסיטואציות הנפוצות ביותר היא הוספת חוות דעת רפואיות. חוות דעת אלה נכתבות על־ידי רופאים המומחים באזור הגופני שבו התרחשה הפגיעה, וכן בפרוצדורה הרפואית הנדונה. כך לדוגמה, רופא שיניים יוכל לתת חוות דעת על פגיעות לסת במהלך טיפול שיניים, בעוד רופא המתמחה בניתוחי לב יוכל לתת את חוות דעתו על טענות לרשלנות בטיפול בצנתור. לפניכם הסיבות השונות להגשת חוות הדעת.

חוות דעת רפואית בתביעות נזיקין

על פי פקודת הנזיקין תקנה 127: "רצה בעל דין להוכיח ענין ברפואה לביסוס טענה מטענותיו, יצרף לכתב טענותיו תעודת רופא או חוות דעת של מומחה… שנערכה לפי סעיף 24 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש].

בתביעות נזיקין במקרה של נזק גופני יכללו בדרך־כלל לפחות שתי חוות דעת רפואיות. חוות הדעת הראשונה תוצג על־ידי האדם שנפגע כתוצאה מפעולה שבצע או התרשל לבצע אדם אחר. חוות הדעת הרפואית השנייה, מכונה חוות דעת נגדית והיא מוגשת כתגובה לזו הראשונה. כדי לבסס את הטענה עשויות להיות מוגשות תגובות המשך על־ידי הרופאים המנסחים את שתי חוות הדעת.

תביעות נזיקין עשויות לכלול מספר סוגים שונים של חוות דעת. למשל, אדם שנפגע מתקרה במבנה (כמו המקרה המפורסם של תקרה שקרסה באולם אירועים), יזדקק לחוות דעת רפואית להמחשת עוצמת הפגיעה ודרגת הנכות, וכן חוות דעת הנדסית הסוקרת את הסיבה לכך שהתקרה קרסה.

חוות דעת רפואית המוגשות למוסדות מדינה

סיבה נוספת לפנייה לקבלת חוות דעת רפואית היא הוכחת תביעה המוגשת למוסדות מדינה, בכללן: קצין התגמולים של משרד הבטחון, ביטוח לאומי, מס הכנסה וגופים אחרים. תביעות אלה מטופלות על־ידי עורכי־דין המתמחים בתחום, ומסייעים להכין את התובע לוועדה הרפואית. חשוב לדעת כי הוועדות מטעם המוסדות הממשלתיים ינסו לצמצם ככל האפשר את אחוזי הנכות ואת חומרת הפגיעה. זאת בעוד חוות דעת רפואית המוגשת מטעם רופא מומחה שאליו פונה התובע תהיה מקיפה, נכונה ויסודית, ותשקף בצורה הטובה ביותר את מצבו הרפואי של הנתבע.

לתוצאות חוות הדעת יש משמעות כלכלית שיכולה להשפיע לאורך שנים רבות. חוות הדעת הזו יכולה להוכיח קשר בין תאונת עבודה לפגיעה, לנתח את אחוזי הנכות שישארו לתובע באופן זמני או לצמיתות וכן להעריך את יכולתו של התובע בעתיד לבצע פעולות שונות.

לעיתים מוגשות גם תביעות עתידיות אם מצבו של אותו אדם הוחמר. תביעות של החמרת מצב ידרשו אף הן ניתוח מדויק של הטיפולים הרפואיים שבצע הנפגע, וכן מגבלות חדשות בביצוע פעולות פיזיות וקוגניטיביות.

חוות דעת רפואית לתביעות ביטוח

סיטואציה נוספת שמובילה להגשת חוות דעת רפואית היא תביעה כנגד חברות ביטוח כדי לקבל פיצוי על פגיעות כתוצאה ממחלה, פציעה או פגיעה שנגרמה על־ידי אדם אחר. גם פה יש חשיבות רבה לרופא מומחה מטעמכם, שיכתוב את חוות הדעת כדי להציג בצורה מדויקת את מהות הפגיעה, ואת התחזית העתידית של השיקום בהתאם לנתונים שניתן לראות לאחר הפגיעה. חשוב למצוא מומחה בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת לתחום הביטוח כדי לממש את הפיצוי המקסימלי.

חשיבות הזמן שבו מוגשת חוות הדעת

החוק מתייחס באופן שונה לחוות דעת רפואית שהוגשה זמן קצר לאחר הפגיעה בהשוואה לחוות דעת רפואית שהוגשה שנים רבות אחריה. אם האדם שנפגע (המכונה ה"ניזוק") רוצה לחלוק על טענותיו של המזיק, עליו להגיש את הטענות הללו בתוך 60 יום, אלא אם בית־המשפט קבע אחרת. לכן, במקרה של נזקי גוף חשוב לפנות במהירות רבה ככל האפשר לעורך־דין המתמחה בתחום הנזיקין, שיכול להפנות אתכם לרופא מומחה בתחום שבו התרחשה הפגיעה לקבל חוות הדעת.

חוות דעת רפואית במקרה של תאונת דרכים

קיים הבדל בין תביעות נזיקין כתוצאה מרשלנות רפואית או מפגיעה עקב תאונת דרכים. במקרה של תאונה בית־המשפט יקבע על־פי בקשת התובע איזה מומחיות נדרשת לקבלת חוות הדעת המתאימה, ומי יהיה הרופא המומחה שיבצע את חוות הדעת. אם הפיצוי משולם על־ידי חברות ביטוח, שכרו של מומחה זה ישולם על־ידה.

לסיכום, לפני הגשת תביעה כלשהי על נזק פיזי, חשוב להסתייע בשירותיה של חברה שתוכל לסייע לאתר רופא מומחה המתאים לכתיבת חוות דעת מקיפה, שתעזור למקסם את גובה הפיצוי שיפסוק בית־המשפט.

חוות דעת
צור קשר
מאמרים ומידע מקצועי
Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or