חוות דעת טכנולוגית

סוגיות רבות מגיעות לכותלי בית־המשפט בעניינים טכנולוגיים הדורשים חוות דעת של מומחה חיצוני, בלתי תלוי, שיכול לסקור את העובדות, ולהעניק לבית־המשפט את כל הנתונים הדרושים כדי להגיע להכרעה צודקת והוגנת. כפי שחוות דעת המוגשת בתחומים רפואיים מתבצעת על־ידי רופא, כך גם חוות דעת בתחום טכנולוגי מתבצעת על־ידי חברה או אדם המתמחים בנישה זו. במאמר זה נדון בהרחבה בסיטואציות המובילות לצורך בחוות דעת זו, ומי יכול להכינה.

מה הן הסיטואציות שבהן אדם נזקק לחוות דעת טכנולוגית?

  • השוואת מאפיינים של אתר – אחת מהסיטואציות הנפוצות המגיעה לבתי־המשפט היא אי־עמידה בהסכם התקשרות לבניית אתר אינטרנט או אפליקציה על־פי אפיון שהוסכם על שני הצדדים. מחד, החברה שקיבלה את עבודת התכנות טוענת כי התוצאה תואמת להסכם, ומאידך מזמין הפרויקט טוען כי התוצאה שקיבל אינה משביעת רצון, ואינה תואמת את ההסכם שביניהם. כדי לבחון לעומק את האפיון של האתר או האפליקציה יש להכניס סעיף אחר סעיף את תיאור המוצר הטכנולוגי המתוכנן ולהשוותו מול התוצאה שסיפקה החברה ללקוח.

    כדי לספק לבית־המשפט את כל הנתונים באופן ברור יש לקבל חוות דעת טכנולוגית מקיפה הכוללת סקירה של המאפיינים הכתובים בהסכם העבודה, וכן סקירה של המאפיינים במוצר הסופי, כמו גם השוואה בין האפיון לתוצאה. אם חוות דעת זו תקבע כי אכן האתר או האפליקציה לא נבנו לפי הדרישות, בית־המשפט עשוי לדרוש מהחברה להוסיף את המאפיינים החסרים ו/או לשלם פיצוי ללקוח. לכן, לקבלת חוות הדעת המקצועית בנושא על־ידי חברה מקצועית יש משמעות רבה בהשגת פסק־הדין הרצוי.

  • בחינה של גניבת זכויות יוצרים במוצר דיגיטלי – תחום נוסף שעשוי להוביל לצורך בקבלת חוות דעת טכנולוגית הוא בחינה של עמידה בזכויות יוצרים או פגיעה בה. לדוגמה, אדם רושם זכויות יוצרים על פטנט תכנותי. שורות הקוד המופיעות בתוכנה אחת דומות באופן מחשיד לתוכנה אחרת, וקיים חשש שזכויות היוצרים לא נשמרו.

    במקרה זה, ידרש מתכנת מנוסה שיכול להשוות בין המאפיינים שנכתבו בכל אחת מהתוכנות, ולזהות האם אכן הייתה גניבה של זכויות יוצרים או קניין רוחני אחר בתהליך כתיבת התוכנה. זוהי משימה שבית־המשפט אינו יכול לבצע בעצמו, משום שמרבית השופטים אינם בעלי רקע טכני ומסוגלים להבין את הקוד הנכתב. חוות דעת הנכתבת מתוך חקירה של שורות הקוד יכולה להוביל לפסיקה כנגד אדם שגנב את זכויות היוצרים.

  • בחינה של רישום שמות מתחם לזיהוי בעלי האתר – תחום נוסף שמוביל לצורך בחוות דעת טכנולוגית הוא רישום שמות מתחם. לעיתים, חברה משתמשת בדומיין (שם מתחם) כלשהו במשך שנים. אם לא הספיקה לחדש אותו, אדם אחר עשוי לרכוש אותו ולהשתמש בו כדי להפעיל אתר מתחרה או לנסות להוציא כספים במרמה מלקוחות של החברה המקורית. במקרה זה תידרש חוות דעת טכנולוגית מקיפה הכוללת בחינה של האתר לפני ואחרי שינוי בעלי שם המתחם, כדי לזהות האם בוצעה עבירה בזדון או שהדומיין נרכש לשימוש בתום לב.

מה כוללת חוות דעת טכנולוגית?

חוות דעת טכנולוגית נכתבת כמסמך רשמי הכולל את הפרטים שאסף המתכנת/איש המקצוע שערך את המחקר על הסיטואציה הנדונה והוא מצרף את רשמיו ממחקר זה. מדובר בדעה בלבד, ובמידת הצורך עשויה לעלות התנגדות לנאמר בדו"ח זה, ותידרש חוות דעת טכנולוגית נוספת. בדרך־כלל, שני הצדדים בדיון, הנתבע והתובע יציגו חוות דעת טכנולוגית מטעמם כדי להוכיח את טענותיהם.

אם אכם ניתן להוכיח כי בוצעה עבירה כלשהי או פעולה שנוגדת הסכם בין שני צדדים, לתוצאות חוות הדעת עשויות להיות חשיבות מכרעת על התוצאה של הדיון. לכן, כדאי להקדיש זמן לבחור את החברה המתאימה לביצוע חוות הדעת הזו.

יש לבחור חברה שערכה בעבר חוות דעת טכנולוגיות בתחום הנדון, ומסוגלת לבצע את כל הבדיקות הדרושות כדי להביא הוכחות לטענות המובאות בכתב התביעה או ההגנה. כמו כן, חשוב למצוא חברה שיודעת לנסח באופן רהוט ומדוייק את תוצאות הבדיקה, ויכולה להנגיש את הביטויים הטכניים בשפה קלה להבנה על ידי עורכי הדין והשופטים הדנים במקרה.

לסיכום, במקרה של דיון משפטי או תביעה כנגד חברה שביצעה עבירה בתחום דיגיטלי או טכנולוגי מומלץ לצרף חוות דעת מקצועית שתסייע להוכיח את צדקתכם ולהוביל להטיית הכף לצדכם בבית־המשפט.

חוות דעת
צור קשר
מאמרים ומידע מקצועי
Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or