חוות דעת לביטוח לאומי

מדינת ישראל היא מדינה סוציאלית המאפשרת לאזרחיה לקבל סיוע במקרה של מחלה, אבטלה, תאונות עבודה ואירועים דומים. בכל חודש מופרש מהמשכורת החודשית של העבודה, סכום הנכנס לקופה ציבורית המשמשת לתשלומים אלה. כדי למנוע סיטואציה שבה אנשים שלא זכאים לקצבאות חודשיות או פיצוי חד־פעמי יקבלו כספים אלה, תהליך הגשת הבקשה לקצבה, וכן התביעה נגד ביטוח לאומי, מלווים בחוות דעת מתאימה של מומחה בתחום שבו התביעה עוסקת. במאמר זה נדון בחוות הדעת המוגשת יחד עם הפנייה לוועדות הביטוח הלאומי ולבית־‏המשפט.

החלטה על מתן הקצבאות

נזק גופני שנגרם כתוצאה ממחלה או פגיעה יכול להוביל לנכות זמנית או קבועה, ולגרום להוצאות רבות לאורך חייו של אדם. לכן, תהליך קבלת ההחלטה על סכום הפיצוי והגדרת אחוזי הנכות, מבוסס על ניתוח של מצבו הרפואי של אותו אדם בשתי נקודות זמן שונות: בעבר ובהווה. אדם שנולד עם מחלה שגורמת לנכות קבועה, יזכה לקצבה קבועה לעיתים אף רטרואקטיבית. אדם עם נכות זמנית, עשוי לזכות לקצבה לזמן מוגבל או לקצבה לצמיתות (לכל אורך חייו). לכן, ישנה חשיבות גבוהה מאד להגשת חוות דעת לביטוח לאומי, שתכלול לא רק את מצבו הפיזיולוגי הנוכחי של אותו אדם ומגבלותיו, אלא גם את האפשרות של אדם זה לעבוד ולהשתכר בעתיד, ולבצע פעולות שונות, החל מהלבשה ורחצה, ועד לנשיאת של חפצים כבדים.

כיצד מתקבלת החלטה על מתן פיצוי בשל נזק גופני?

ההחלטה על מתן פיצוי בשל נזק גופני מתקבלת לאחר עמידה מול וועדה רפואית, והגשת המסמכים הנלווים מהתיק הרפואי הקשורים לנושא התביעה. מסמכים אלה יכולים להיות סיכומי מחלה, פרטים על ניתוחים שבוצעו, צילומי רנטגן, הערכה פסיכיאטרית, הערכות של גריאטר (אם מדובר במטופל קשיש) ומסמכים נוספים.

לצד המסמכים הללו מומלץ לצרף גם חוות דעת לביטוח לאומי, שנכתבה על־ידי רופא מומחה בפגיעה הפיזיולוגית שבעטיה הוגשה התביעה. יש המכנים חוות דעת זו גם "חוות דעת שנייה", משום שהיא נוספת לחוות הדעת שיכתוב הרופא הנמצא בוועדה של ביטוח לאומי.

מה תכלול חוות דעת זו?

חוות הדעת הרפואית לביטוח לאומי כוללת את ההסבר האובייקטיבי לליקויים בתפקוד של אותו אדם, וכן ניתוח של המגבלות הפיזיות, הטיפולים שעבר והטיפולים שהוא יצטרך לעבור. כמו כן חוות הדעת תתייחס בהרחבה ליכולתו של אותו אדם לעבוד בעבודה פיזית או במשרה אחרת. גם פה יש חשיבות גבוהה למצבו של אותו מטופל בעבר מול ההווה. אם קודם לכן אדם השתכר מעבודתו כסבל, ופגיעה פיזית מונעת ממנו להמשיך לעסוק באותו המקצוע בשל סיכון להרמת משאות כבדים, חוות הדעת שתוגש לביטוח הלאומי תתייחס לכך במפורש.

בנוסף, חוות הדעת יכולה גם לכלול המלצות לטיפולים שיקומיים וניתוחים שעל המטופל לעבור בארץ או בחו"ל (כמו השתלת איברים או שיקום פיזיולוגי שיאפשר לאותו מטופל לחזור לצעוד בכוחות עצמו). כל הנתונים הללו ישפיעו במידה רבה על הסכום שהביטוח הלאומי יעניק לאותו אדם כפיצוי חד־פעמי ו/או קצבה חודשית.

איך מוצאים את האדם הנכון לכתיבת חוות דעת לביטוח לאומי?

בחירת הרופא המתאים לכתיבת חוות הדעת יכולה להשפיע על סיכוי התביעה ועל הפיצוי שיתקבל בסופה. ככל שהרופא שיכתוב את חוות הדעת יהיה מומחה יותר בתחום שבו התביעה עוסקת, ויפרט בהרחבה על־פי ניסיונו הרב בנושא על מצבו הרפואי של המטופל, כך סביר יותר כי הרופא בוועדה של ביטוח לאומי יקבל את דעתו.

מלבד זאת, חשוב לקבל חוות דעת רפואית מאדם המנוסה בכתיבה של מסמכים אלה לביטוח הלאומי משום שהוא ידע אילו נתונים לכלול בחוות הדעת, ואילו נתונים עשויים לפגוע בסיכוי לקבל פיצוי. חוות דעת פרטית שנכתבה על־ידי רופא בכיר בתחומו תיתפש כאובייקטיבית יותר, והיא יכולה לסייע הן בעמידה מול הוועדה עצמה והן בהליך משפטי, אם ידרש כזה.
 

לסיכום, חוות דעת לביטוח הלאומי יכולה לסייע בצורה מהותית להצלחת תביעות מול הביטוח הלאומי, ולעמידה מול הוועדות הרפואיות. חשוב לבחור ברופא הבקיא בסוג הפגיעה או המחלה שבעטיה מוגשת התביעה. כמו כן, כדאי להסתייע בשירותיה של חברה המתמחה בכתיבת חוות דעת לצורך עמידה בוועדות הביטוח הלאומי ויכולה להפנות לרופא המתאים ביותר למקרה שלכם.

חוות דעת
צור קשר
מאמרים ומידע מקצועי
Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or