חוות דעת מומחה

תביעות רבות המגיעות לכתלי בית־המשפט כוללות מידע מורכב הדרוש מומחיות נוספת. במקרה זה, יצפה לראות לצד כתב התביעה וההגנה גם חוות דעת ממומחה המגבה את הטענות, ומציגה את הנתונים בצורה ברורה. חוות הדעת הזו יכולה להיות כתובה על־ידי מומחים בנושאים שונים כמו: טכנולוגיה, רפואה, משפטים, כלכלה ונושאים נוספים.

מדוע חוות דעת מומחה יכולה לחזק את התיק שלכם?

חלק מהמקרים מחייבים חוות דעת מומחה, במיוחד אם מדובר בתיק העוסק בנזיקין בתחום הרפואי כמו רשלנות רפואית. היות והשופט אינו מומחה ברפואה, הוא אינו יכול לדעת האם אכן ש קשר בין הטיפול שקיבל התובע לנזק שנגרם לו.

במקרים אחרים, חוות הדעת הנכתבת על־ידי המומחה משמשת כדי להציג את הטענות לצד הנתונים האובייקטיביים ולהמחיש לבית־המשפט כי טענות אלה נכונות על פי דעתו של בר־סמכא בתחום. כמובן ששני הצדדים הן התובע והן הנתבע, יכולים להציג חוות דעת מומחה שנכתבו על־ידי מומחים שונים שנשכרו על ידם, ומציעים הסבר שונה לעובדות הקיימות.

חוות הדעת הללו יכולות לחזק את התיק המוגש לבית־המשפט, במיוחד אם בחרתם מומחה בעל שם בתחומו התומך בטענותיכם.

מהם הכישורים הנדרשים מהמומחה הכותב את חוות הדעת?

חוות דעת זו מוגשת אומנם בכתב, אך לעיתים המומחה שניסח אותה, יצטרך להסביר את הכתוב בדיון בבית־המשפט. לכן, חשוב לבחור באדם בעל ניסיון הן בניסוח חוות הדעת והן בהצגה של הדברים. מלבד זאת, חשוב שתהיה לו השכלה מתאימה בתחום שבו הוא דן. אם הצלחתם למצוא מומחה שהגיש חוות דעת דומות לבית־המשפט בעבר, וסייע לנצח בתיק באמצעותן, הסיכויים שחוות הדעת שיכתוב עבורכם תהיה לעזר, גוברים.

בנוסף, חשוב למצוא מומחה שעוסק בתחום באופן פעיל וותיק בתחומו. למשל, אם אתם מגישים חוות דעת מומחה בנושאים כלכליים, חשוב למצוא רואה חשבון או אדם העוסק בפיננסים באופן שוטף.

כדי למצוא את המומחה בעל כל הכישורים הללו, שיכתוב את חוות הדעת עבורכם, כדאי להתייעץ בחברה המאתרת מומחים המתמחים בכתיבת חוות דעת לבית־המשפט.

איך נראית חוות דעת מומחה?

רבים תוהים כיצד נראית חוות דעת מומחה ומה אורכו של מסמך זה. חוות הדעת מתחילה בפרטים האישיים של המומחה הכותב אותה, לרבות השכלתו וניסיונו בתחום. לאחר מכן, מופיעים כתבי עת וספרים שכתב המומחה בתחום שבו הוא עוסק בחוות הדעת כדי להדגיש את התאמתו לכתיבתה.

המומחה מציין בפסקה קצרה מי הלקוח שהזמין את חוות הדעת, והאם היא משמשת במקום עדות בבית־המשפט עצמו. למשפט זה נלווית גם הצהרה קצרה כי ידוע לו ש"לעניין הוראות החוק הפלילי בדבר עדות שקר בשבועה בבית־המשפט, דין חוות דעתי כשהיא חתומה כדין עדות בבית־המשפט. בהמשך, המומחה מציין את דעתו על הנושאים הנדונים בתיק, ומצרף את המסמכים הנלווים שעל־פיהם הגיע למסקנה זו.

עדות מומחה מטעם בית־המשפט

למרות העובדה ששני הצדדים יכולים לדאוג לחוות דעת מומחה מטעמם, בית־המשפט עשוי לבקש גם חוות דעת נוספת. הפעם זה יהיה מומחה שנקבע על־ידי בית־המשפט. מסמך זה נחשב לאובייקטיבי יותר מכל שאר המסמכים, ודורש דיוק רב בעובדות והטענות המוצגות בו.

בית־המשפט יפנה לרוב לאדם שנחשב לסמכות בתחום הדיון, ויש לו מוניטין שצבר לאורך השנים. לכן, הוא לא יסכנו בהטייה של חוות הדעת לצד זה או אחר.

השקלול של כל חוות הדעת המובאות בפני בית־המשפט, לרבות של התביעה, ההגנה והמומחה שקבע בית־המשפט, יקבעו במידה רבה את הגישה של השופט בתיק זה, לצד העדויות שיציגו עורכי הדין של שני הצדדים.

לכן, חשוב לבחור באדם המתאים ביותר לכתיבת חוות הדעת מטעמכם, כדי שתוכלו לשלוט במידת מה בנתונים שיוצגו ובמסקנותיהם. בנוסף, אם אתם מבקשים את חוות הדעת עוד לפני שהוגשה התביעה, תוכלו לדעת האם להשתמש בה כחלק מהחומרים המוצגים לבית־המשפט. כמו כן, תוכלו להעריך את סיכוייכם לנצח בתביעה זו באמצעות האמור בחוות הדעת.

לסיכום, חוות דעת מומחה יכולה לסייע בהמחשת טענותיכם במשפט, ולהטות את הכף לטובתכם. אם נתבעתם, חוות דעת מומחה נגדית תוכל לאפשר לכם לקבל הגנה מלאה, ולהציג בפני השופט את התמונה המלאה לפני שמוכרע הדין.

חוות דעת
צור קשר
מאמרים ומידע מקצועי
Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or