חוות דעת רשלנות רפואית

רופאים ובעלי מקצוע אחרים בתחום הרפואה עושים בדרך־כלל כל שביכולתם כדי לסייע למטופל. אך, בחלק מהמקרים חוסר תשומת לב או טיפול לא נכון שהוענק ללקוח עשוי להסב נזקים. אם ניתן להוכיח כי הנזקים הללו אכן נגרמו בשל פעולה שבצע אדם או בשל פעולה שנמנע מלבצע, יתכן וניתן יהיה להגיש כנגדו תביעה על רשלנות רפואית.

חשיבות הוספת חוות דעת לתביעת רשלנות רפואית

בעוד שאת הנזק שנגרם למטופל הוא עשוי לחוש או לראות, בית־המשפט אינו יכול לכמת את הנזק. כמו כן, בתביעות מסוג זה יש להוכיח ללא צל של ספק את הקשר בין התנהלות המטפל לנזק שנגרם למטופל. לכן, נדרשת חוות דעת של מומחה המכיר על בוריו את התחום שבו נטען כי ארע מקרה של רשלנות רפואית.

אילו סוגי התמחויות נדרשות כדי להעניק חוות דעת רשלנות רפואית?

חוות דעת בתחום זה היא ארוכה ומפורטת מאד, במיוחד ביחס לחוות דעת משפטיות מסוגים אחרים. כמו כן, יש לאתר רופא הבקיא בדרכי הטיפול האלטרנטיביות שבהן הנתבע היה יכול לבחור.

למשל, אם ישנה רשלנות רפואית בעת לידת תינוק שגרמה למומים בעקבות מחסור בחמצן, יש להוכיח כי היה ניתן לסייע ליולדת, ולבצע את הלידה באופן שבו הילד היה נולד ללא מום. את חוות הדעת הזו יכתוב מומחה המתמחה במקרים של "מצוקה עוברית". אם הנזק שנגרם היה דווקא לאם בעת הלידה יש לבחור ברופא המתמחה בניתוחים קיסריים, בטיפול בקרע אימהי או בתחומים אחרים.

נזקים רפואיים שנגרמו בעת ביצוע ניתוח עשויים לדרוש עדויות מצד הצוות שהיה נוכח בחדר, וכן מצד הרופא המנתח. חוות הדעת הרפואית תתבסס על סדר הפעולות האמור להתבצע בעת ניתוח מסוג זה, תוך ניסיון לאתר את הגורם לנזק. נדרשת מיומנות רבה וניסיון מצד האדם הכותב את חוות הדעת, ובדרך־כלל יהיה מדובר במנתח המתמחה בתחום זהה לזה של הנתבע.

תביעות רשלנות רפואית יכולות להיות גם נגד צוות שלם במחלקה בבית־חולים כמו מחלקת טיפול נמרץ שבה אחד החולים נפטר בשל ניתוק לא מכוון ממכונת הנשמה. גם פה ידרש רופא מומחה שיסביר אילו פעולות היו צריכות להינקט על־ידי המחלקה כדי למנוע את הנזק.

אחד המקרים הנפוצים של חוות דעת רפואיות קשור לא רק לטיפולים עצמם, אלא גם לאבחון של ליקוי או מחלה. למשל, מטופל חולה סרטן שהגידולים בגופו לא התגלו בסריקות MRI, עשוי לתבוע את הרופא והמחלקה שבה בצע את האבחון. בהתאם למיקום הגידול, גודלו והטכניקות המשמשות לאבחנה ניתן לבחון אם אכן היה מדובר ברשלנות או בגידול שלא ניתן לאתר באמצעים הטכנולוגיים הללו. האדם הכותב את חוות הדעת הרפואית יוכל להציע טכניקות נוספות לאבחון שהיו צריכות להיות מוצעות למטופל בעת שהותו במרכז הרפואי.

מי יכול לסייע באיתור הרופא המתאים לחוות הדעת הזו?

איתור רופא מתאים לחוות דעת בתחום של רשלנות רפואית הוא מאתגר במיוחד. חשוב למצוא רופא שמוכן לתמוך בטענות כנגד עמית למקצוע. בדרך־כלל יהיה זה רופא שאינו מועסק באותו מרכז רפואי עם הנתבע. כמו כן, יש למצוא אדם שבקיא בכתיבה של חוות דעת רפואיות מסוג זה, ומסוגל לנסח בצורה הנכונה הן את הנתונים הרפואיים המשרתים את התביעה או ההגנה בצד הטוב ביותר, והן את המסקנות הנובעות מנתונים אלה.

כמו כן, יהיה קשר הדוק בין טענות התביעה בכתב התביעה, לבין הטענות שיכתבו בחוות הדעת עצמה. לכן, חשוב להשיגה מוקדם ככל האפשר בתחילת התהליך המשפטי.

חוות דעת רפואית נגדית במקרה של רשלנות רפואית

חוות דעת נוספת המוגשת בתחום זה היא חוות דעת נגדית שנועדה לשרת את הרופא הנתבע או את חברת הביטוח המעניקה לרופא זה ביטוח אחריות מקצועית. בדומה לחוות הדעת שמגיש המטופל או מי מטעמו, גם מסמך זה צריך להיות כתוב על־ידי רופא מומחה. הוא יכול להציג טענות נגדיות ולהוסיף נתונים חשובים שיכולים להפחית את אחריותו של הרופא לנזק שנגרם למטופל.

לסיכום, לפני שמגישים תביעת רשלנות רפואית, חשוב להוסיף לה חוות דעת שנכתבה על־ידי רופא מטעמכם, ויכולה להבהיר לבית־המשפט האם לרופא היה חלק בגרימת הנזק למטופל. העזרו בחברה המתמחה באיתור המועמדהמתאים לכתיבת חוות הדעת ותוכלו להגדיל את סיכויכם להצלחת התביעה.

חוות דעת
צור קשר
מאמרים ומידע מקצועי
Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or